Eesti inimese elu hind eri uuringutes

Mikk Erlenheim, Andres Võrk

Tartu Ülikooli majandustudeng Mikk Erlenheim tegi oma äsja kaitstud uurimistöös “Inimese elu hinna kasutamine kulu-tulu analüüsis Eestis” võrdluse, millist inimese elu hinda on Eestis kasutatud eri uuringutes.

Alljärgneval joonisel on toodud Miku poolt kokku pandud ülevaade. Et erinevad uuringud olid tehtud eri aastatel, siis kõikide väärtuste panemiseks 2012. aasta vääringusse on kasutatud nominaalse SKP muutust võrreldes uuringuaastaga. Lisaks kulu-tulu analüüse kasutanud uuringutele on alljärgnevas tabelis toodud inimese elu hind ka kolme Eesti seaduse järgi, millega on ette nähtud kompensatsioon hukkunu lähedase eest.

Elu hind eri uuringutes

Nagu näha, siis erinevates uurimustes on kasutatud väga erinevat inimese elu hinda, summad varieeruvad ca 400 tuhandest eurost kuni ca 1,5 miljoni euroni. Uuringute keskmine inimese elu hind 2012. aasta vääringus oleks ca 861 tuhat eurot, mediaankeskmine hind oleks madalam, 561 tuhat eurot.  Eesti osade seaduste järgi makstav kompensatsioon hukkunutele on veelgi väiksem, jäädes 100 tuhande euro kanti.

Pea kõikides vaadeldud uuringutes on inimese elu hinna leidmisel peamiseks lähenemiseks inimkapitali meetod, kus inimese elu hinna aluseks on inimese panus ühiskonna rikkuse loomisel. Vaid uuringus “Transpordi väliskulude … (2008)” viidatakse maksevalmiduse meetodile.

Transpordi, keskkonna või tervise valdkonna poliitikameetmete mõju hindamisel kulu-tulu analüüsi meetodiga on inimese tervise ja elu hind sageli oluline komponent tulude poolel. Seega on oluline, et erinevad uuringud kasutaksid sarnastel alustel inimese elule rahalise väärtuse andmise viisi, vastasel korral võib poliitikameetmete eelistamisel mängida olulist rolli erinevused mitteturukaupade väärtuste leidmisel.

Kui keegi teab veel Eesti uuringuid, kus on inimese elu hinda kasutatud, siis on vihjed oodatud.

Rubriigid: TÜ majandustudengid, sildid: . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

3 Responses to Eesti inimese elu hind eri uuringutes

  1. Kristi Ploom ütles:

    Väga huvitav! Veel uuringuid: kindlalt ei mäleta, aga võib vaadata uuringut “Õpingute ebaõnnestumise kulud Eestis” (http://www.hm.ee/index.php?048181). Jaksu!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s